Technologia fotografii

O tym, że fotografia może być sztuką, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, a tych którzy jednak by powątpiewali w ten fakt, wystarczy zaprosić do obejrzenia prac wielu znakomitych fotografów. Nie mniej zapoznając się z aktualną ofertą sprzętu fotograficznego, jego możliwościami oraz mnogością funkcji, można odnieść wrażenie, że człowiek odgrywa coraz mniejszą rolę w procesie tworzenia tej wspaniałej sztuki.

8Naszpikowane nowinkami technologicznymi aparaty zapewniają funkcje, które wzbogacą tworzony obraz oraz dostosują go w sposób optymalny do aktualnych warunków. Co więcej, możemy dokonać obróbki zdjęcia, które znajduje się jeszcze na karcie pamięci aparatu poprzez wykorzystanie aplikacji, w które został wyposażony sprzęt. A pomysłowość producentów na tym się nie kończy. Każdy nowy model aparatu trafiający do sprzedaży zaskakuje nas nowymi udogodnieniami. Niedawno pojawiły się również modele dające możliwość wykonania takich czynności jak nałożenie makijażu na twarz widoczną na zdjęciu. Oczywiście działania producentów są odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów. To właśnie ich wymagania oraz preferencje napędzają postęp technologiczny w tej dziedzinie. Poszczególne aparaty fotograficzne potrafią nawet rozpoznawać emocje, ułatwiając wykonanie zdjęcia z pięknym uśmiechem, w najbardziej odpowiednim momencie.

Oczywiście wśród wielu z tych funkcji znajdują się zarówno takie, które stanowią niezwykle pomocne narzędzie, jak i takie, które są po prostu bajerem dla osób bawiących się w fotografię.

Patrząc na ten stan rzeczy, należy sobie zadać pytanie, czy to jeszcze człowiek tworzy sztukę? A jeśli tak, to czy i kiedy to sprzęt będzie głównym autorem dzieł sztuki?

Updated: 8 maja 2014 — 19:44
Nowoczesna Fotografia - cs-skarland.pl © 2014 Frontier Theme