Przywracanie świetności starym fotografiom

Wiekowe zdjęcia, które upamiętniają dawne wydarzenia oraz osoby, które są na nich obecne, często leżą zapomniane na strychu lub w innych miejscach naszego domu. Odbija się na nich upływający czas. Część z nich, będzie jednak można odnowić, przywracając im blask za pomocą obróbki cyfrowej, którą jest w stanie wykonać każdy z nas.

3

Zdjęcia odbitego na papierze raczej nie da się naprawić w domowym zaciszu. Jej podłożem jest specjalny papier, na który zdjęcie zostało przeniesione dzięki substancjom światłoczułym. Wszelkie widoczne uszkodzenia takie jak zadrapania, zagięcia czy naderwania, są niemal niemożliwe do naprawy z wykorzystaniem domowych metod. A przecież każda z tych fotografii jest unikalna, cenna z powodu swojej historii. Co zatem możemy zrobić, aby zapewnić jej przetrwanie przez kolejne długie lata?

Oryginały możemy jedynie zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych i zapewnić im bezpieczne miejsce przechowywania. Jednak zanim to uczynimy, warto je zeskanować, przenosząc do naszego komputera. Dzięki temu będziemy mogli je retuszować, eliminując ślady uszkodzeń i wydrukować na specjalnym papierze fotograficznym, tworząc doskonałej jakości kopie.

Fotografia, którą zeskanujemy to nic innego jak cyfrowy zapis zdjęcia, składający się z małych punkcików, zwanych pikselami. Każdy taki punkcik ma swój kolor. Wraz z sąsiadującymi odzwierciedla małe fragmenty fotografii, które to ostatecznie tworzą całość.

Wykonanie retuszu starych fotografii wygląda na dość proste zajęcie. Powinien nam wystarczyć program graficzny, który posiada podstawowe funkcje umożliwiające kopiowanie i wklejanie fragmentów zdjęć. W ten sposób możemy uzupełnić uszkodzone fragmenty przez wykorzystanie tych, które przetrwały nienaruszone.

Zdarza się jednak, że wykorzystując tą metodę, zajedzie konieczność wklejania fragmentów innych zdjęć, gdyż na tym, którym dysponujemy, nie będzie odpowiedniego odcienia oraz wielkości fragmentu.

Całość wydaje się stosunkowo prosta, jednak nie można zapominać, że naszym celem jest takie wykonanie retuszu, aby zdjęcie było identyczne, jak oryginał, a uzupełnionych fragmentów nie dało się dostrzec. Aby osiągnąć taki efekt, nie wystarczy doskonałej jakości program, tu konieczne jest wykazanie się niezwykłą cierpliwością i starannością.

Koniecznie zajęcie to powinno być wykonywane z wykorzystaniem możliwości powiększenia zdjęcia. Wówczas będą widoczne dla nas nawet najdrobniejsze różnice dotyczące barwy i odcienia każdego z pikseli. Odtworzenie najdrobniejszych szczegółów to zadanie wymagające ogromnego wysiłku, ale taż zapewniające ogromną satysfakcję z wykonanej pracy.

Updated: 27 kwietnia 2014 — 17:53
Nowoczesna Fotografia - cs-skarland.pl © 2014 Frontier Theme