Fotografowanie dzieci

Fotografowanie dzieci to jedno z najważniejszych wyzwań dla każdego fotografa. Zarówno amatorzy, pasjonaci, jak i profesjonaliści są wystawiani na próbę, gdy obiekt „jest nieuchwytny” czy nie chce współpracować. Fotografowanie dzieci warto rozpocząć od zmiany nastawienia. Przede wszystkim liczy się, by milusińscy czuli się w towarzystwie fotografa bezpiecznie. Jeśli sesja ma być wykonana w domu, warto zadbać o rekwizyty dla dzieci i kolorowe ściany.

Co powinien umieć profesjonalista w pracy z dzieckiem

Fotografom dziecięcym zaleca się indywidualne podejście do każdego dziecka. Jest to niezwykle ważny aspekt – nierzadko dorośli zapominają, iż dzieci także posiadają różnorakie osobowości, stąd inaczej wyglądać będzie praca z dzieckiem, które na ogół jest ciche i spokojne, a inaczej z dzieckiem, które jest uosobieniem wulkanu energii. Podstawową zasadą w fotografii dziecięcej jest to, by nie nudzić dziecka.

2Poleca się tu przede wszystkim rozmowę z dzieckiem, zabawę, wspólne oglądanie zdjęć przed sesją. Profesjonalny fotograf nierzadko musi posiadać cechy pedagoga oraz wiedzę przydatną do pracy z dziećmi. Do mniejszego dziecka powinno się mówić wolniej, wyrażając się jasno i w krótkich zdaniach. Dobry fotograf dziecięcy musi znać co nieco tematykę dziecięcych bajek, profesjonalista będzie miał o czym rozmawiać z dzieckiem i możliwość zaimponowania mu. Nieobca dla osoby, która uwieczni piękno naszego dziecka, powinna być także estetyka – dobry fotograf doradzi nam, jak ubrać dziecko, wskaże, czy dany kolor ubranka będzie podkreślał walory pociechy. Praca z dzieckiem wymaga także wysokiej kultury osobistej i cierpliwości, uśmiechu na twarzy, realnego zainteresowania dzieckiem i tym, co chce nam powiedzieć. Najtrudniej dla fotografa pracować jest z dzieckiem, którego postawa jest oceniana przez rodziców. Nie pozwala to na naturalność dziecka, stąd profesjonalny fotograf powinien uświadomić rodziców przed sesją, iż niekiedy w dobrej wierze możemy zrobić dziecku przykrość. Czas u fotografa (czy to w plenerze, czy w pomieszczeniu) powinien być spędzany w atmosferze radości. Najłatwiejszym sposobem na odnalezienie godnego zaufania profesjonalisty w naszym mieście jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy z określeniem miasta, przykładowo dla Rumi, bedzie to: fotograf dziecięcy Rumia, dobry fotograf dziecięcy Rumia.

Updated: 22 sierpnia 2014 — 10:13
Nowoczesna Fotografia - cs-skarland.pl © 2014 Frontier Theme