Fotografia dziecięca a atmosfera podczas sesji

Nie tylko pasjonaci i rodzice wiedzą, jak trudno jest zrobić unikalne zdjęcie dla malca. Tematyka ta szczególnie bliska jest także profesjonalistom. Wiele zakładów fotograficznych oferuje usługi robienia unikalnych sesji dziecięcych. Chcąc znaleźć odpowiedniego fotografa w pobliżu naszej miescowości, należy wpisać w wyszukiwarkę frazę, np. „fotografia dziecięca Kościerzyna„. Od razu widzimy, ilu fotografów zajmuje się w okolicy tego typu zajęciem z dziećmi. Praca z dziećmi diametralnie bowiem różni się od pracy z osobami dorosłymi. Bardzo ważne jest, by od początku zachęcić dziecko do współpracy (a nie jest to łatwe zadanie). Budowanie pozytywnej atmosfery to jeden z kluczowych czynników gwarantujących sukces sesji zdjęciowej z udziałem dzieci.

Jak budować pozytywną atmosferę podczas pracy z dziećmi?

Istnieje zbiór zasad wśród profesjonalistów, jak pracować z dziećmi. Wiele osób zajmujących się fotografią często posiada cechy osobowościowe sprzyjające pracy z dziećmi. Należą do nich cierpliwość, łagodność, umiejętność komunikowania się z malcami oraz… ich rodzicami. Z jednej strony należy zbudować relację taką, by zachęcała dziecko do pozowania, a z drugiej wszystko to musi być naturalne, a nie wymuszone.

1

Przede wszystkim profesjonalista potrafi bawić się przed sesją i w czasie niej z dzieckiem, rozmawiać na tematy mu bliskie (np. bajki, jaką pozę dziecko chciałoby zobaczyć na swoich zdjęciach, z którym misiem). W dobrych zakładach fotograficznych malcom pokazuje się zdjęcia innych dzieci, pomieszczenie jest zaaranżowane jako ciepłe i przytulne, dysponuje on zabawkami. W pracy z dziećmi bardzo pomagają także potocznie zwane wygłupy – stąd poczucie humoru i zarazem wysoka kultura osobista powinny być ważne dla rodzica przy wyborze fotografa. Fotografia dziecięca nie jest zwykłym robienie portretów – zazwyczaj zdjęcia to dla rodziców dzieła sztuki, pamiątka na wiele, wiele lat. Wyjątkowe zdjęcia dzieci w dużej mierze (gdy już dziecko „oswoi” się z myślą o sesji) zależą także od profesjonalnego sprzętu i umiejętności fotografa. I najważniejsze… z sesji zarówno fotograf, rodzice i dziecko powinni czuć przyjemność i satysfakcję.

Updated: 22 sierpnia 2014 — 10:06
Nowoczesna Fotografia - cs-skarland.pl © 2014 Frontier Theme