Fotografia 3D

Fotografia 3D liczy sobie już ponad 150 lat, na samym początku jej istnienia była niezwykle popularna, jednak później została niemal zapomniana, jej powrót do życia następuje właśnie w naszych czasach. W 1838 roku Charles Wheatstone doszedł do wniosku, że postrzegamy głębię w czasie gdy mamy przed oczami dwa niewiele różniące się od siebie obrazy. Ponieważ nasze oczy są od siebie nieco oddalone, każde z nich postrzega nieco inaczej to, co znajduje się przed nim. To właśnie ta różnica pozwala nam postrzegać otaczający świat w trzech wymiarach. Również w tych czasach opracowano technikę ułatwiającą przenoszenia zdjęć na papier z wykorzystaniem substancji światłoczułych.

Potwierdzeniem tezy, jaką wysnuł Wheatstone, był stereoskop. Jego celem była prezentacja powiązanych ze sobą obrazów. Minęło niespełna pół wieku od tego czasu a stereofotografia stała się niezwykle popularną rozrywką. Została ona rozpropagowana do takiego stopnia, że bez wahania można ją porównać do dzisiejszej popularności, jaką cieszy się telewizja.

6

Dopiero pojawienie się produktu, jakim był aparat Kodak Brownie, na przełomie XIX i XX wieku, wpłynęło na spadek popularności i zaniechanie stereofotografii. Było to przyczyną tego, że od tego czasu fotografia stała się dostępna dla każdego.

Po latach zapomnienia, fotografia 3D powróciła. Przyczynił się do tego film kolorowy dostępny wraz z aparatem dającym możliwość wykonywania zdjęć stereo. To ponownie skłoniło ludzi do wykorzystywania tej techniko fotografii. W latach pięćdziesiątych wiele publikacji, komiksów czy okładek płyt było wykonanych właśnie z wykorzystaniem tej technologii. W latach 60 XX wieku pojawiły się pierwsze filmy 3D, dzięki dostępności kamery przystosowanej do takich produkcji.

Ostatnie lata to kolejne odświeżenie tej możliwości utrwalania obrazów. Filmy w kinach, wykonane z użyciem techniki 3D zyskują ogromną popularność. Zapewnia ona możliwość dostarczenia widzowi wyjątkowych wrażeń. Wystarczy wspomnieć, że w tylko w latach 2005 do 2009 w kinach pojawiło się 25 filmów wykonanych w tej technologii. A większość sal kinowych została wyposażona w specjale projektory.

Powszechność sprzętu elektronicznego, takiego jak komputery osobista, aparaty cyfrowe oraz drukarki umożliwiające druk zdjęć, sprawiła, że nikt z nas nie ma większych problemów z wykonaniem zdjęć 3D we własnym domu. Dopełnieniem możliwości technologicznych jest oferta aparatów 3D.

Ostatnie lata to wprowadzenie fotografii 3D do wielu innych urządzeń takich jak laptopy, telewizja i inne powszechnie stosowane urządzenia.

Popularność, jaką cieszy się ta technologia u odbiorców oraz możliwości, jakie zapewnia twórcą, pozwalają twierdzić, że fotografia 3D będzie nadal dynamicznie się rozwijała.

Updated: 8 maja 2014 — 19:47
Nowoczesna Fotografia - cs-skarland.pl © 2014 Frontier Theme